Категорије

Месечне архиве: фебруар 2011

Сретење Господње, 15 фебруара 2011.

На дан Сретења Господњег, 15 фебруара 2011.године одржана је прослава у Орашцу поводом обележавања устаничког скупа и почетка Првог српског устанка одржаног у Орашцу, који представља почетак обнове српске државности после вишевековне отоманске власти. На збору старешина у Орашцу, 14. фебруара 1804. године за вођу устанка изабран је Ђорђе Петровић Карађорђе.

Народ је са Престолонаследником Александром II Карађорђевићем масовно присуствовао Светој Архијерејској литургији у храму Вазнесења Господњег у Орашцу, коју је служио Његово преосвештвенство епископ шумадијско Господина Јована уз саслужење свештенства епархије шумадијске и намесништва орашачког. Приликом одржавања Свете Архијерерске литургије, Његово преосвештенство владика шумадијски г.Јован одржао је беседу и пренео духовне поуке присутним верницима, потребу да се народ србски обожи и сусретне са васкрслим Господом Христом у делима и помислима, и да буде бољи у дане долазећег Васкршњег поста, у правцу очувања вере,Светосавља и традиционалних вредности,нагласио да је неопходан повратак обожењу и моралним вредностима рода српског. Наставите са читањем

Regija partner ovogodišnjeg sajma “BAŠTINA ‘11” je Istarska županija

Istarska regija će na ovogodišnjem “2. Međunarodnom sajmu konzervacije, restauracije, obnove dvoraca i istorijskih zgrada” u Sremskoj Mitrovici od 1. do 3. juna učestvovati kao regija partner.

Inače, Istra je tokom čitave svoje bogate istorije bila mesto gde su se susretali mnogi narodi i njihova kultura i čije prisustvo, običaji i rad su ostavili trag koji današnji stanovnici Istre nastoje sačuvati, oplemeniti i osavremeniti.

Raznolikost, veličina i bogatstvo nalazišta preduslov su za uspešan rad mnogih institucija koje su svojim stručnim i predanim radom sačuvali ovo jedinstveno spomeničko i civilizacijsko bogatstvo za buduće naraštaje. To su pre svega: Arheološki muzej Istre Pula, Povijesni muzej Istre Pula, Etnografski muzej Istre Pazin, Zavičajni muzeji u Umagu, Poreču, Rovinju, Labinu, Buzetu i Pazinu.

Što se istarskog  turizma tiče, počeci razvoja uočljivi su već u doba rimske imperije, a vrhunac dostiže 1988-89. godine, a i sada poslednjih godina. U početku (rimsko doba) izgrađena su zdanja kao što je Vespazijanov amfitetar u Puli iz 1. veka koji je služio za zabavu građanima i turistima, a mogao je da primi oko 20.000 gledalaca. Osim toga drevni Rimljani, poznati po uživanju u čarima života, za svoju razonodu i odmor sagradili su mnogobrojne vile na priobalju, npr. na Brionima, današnjem nacionalnom parku.

Današnja turistička Istra obiluje mnoštvom najraznovrsnijih turističkih kapaciteta i sadržaja od onih na njenom obalnom, primorskom delu, do onih sve aktuelnijih i traženijih u unutrašnjim ruralnim područjima. Osim već poznatog stacionarnog turizma u mnogobrjonim hotelima, apartmanskim naseljima, kampovima, privatnim smeštajima, danas se u Istri sve više razvija nautički turizam, kongresni, izletnički, lovni i ribolovni, agroturizam, kulturni, etno-gastronomski, sportsko-rekreacioni, ronilački, konjički i ekološki turizam.

Izašao novi broj časopisa MONARCHY

15. februar 2011.

Posle nekoliko godina neizlaženja, u izdanju Kulturnog foruma izašao je novi broj časopisa MONARCHY u elektronskoj formi. Časopis je namenjen ne samo pristalicama monarhije u Srbiji, već i svima onima koji žele da saznaju nešto više o životu današnjih monarha, članova njihovih porodica, kao i da prikaže sve specifičnosti zemalja u kojima je uspostavljena ustavna parlamentarna monarhija: od društvenih, ekonomskih, kulturnih, turističkih…


Monarchy br.1



Monarchy br. 2

Monarchy br. 2


Позив Сабора Монархиста Србије


Позив Сабора Монархиста Србије

Позив Сабора Монархиста Србије


Дан 15. фебруар 2011. године, обележава се у знак сећања на 1804. годину када је у Орашцу, под вођством Ђорђа Петровића Карађорђа, почео Први српски устанак – борба за ослобођање од вишевековног робовања под Отоманским царством. Истог дана 1835. године, на Великој народној скупштини у Крагујевцу, проглашен је први Устав Србије – Сретењски устав.

Литургија у цркви у Орашцу почиње у 9 часова.Свечано полагање венаца биће усклађено са званичним протоколом и програмом припремљеним за прославу у Орашцу и Опленцу.

Сабор Монархиста Србије на овај дан обележава први пут од оснивања 2008. године, своју славу Сретење Господње. Након званичне церемоније обележавања Првог српског устанка прослава Славе ће се обележити у Аранђеловцу у Хотелу “ РУЈНА ЗОРА“.